Kausi 2021-2022
Kuparikiekko Jr ryJulkaistu: 29.05.2022 19.16

Kausi 2021-2022

Kuparikiekon joukkueilla alkaa olla jo katseet tulevassa kaudessa, mutta palataan vielä hetkeksi kauteen 2021-2022.

Kausi oli kahden koronavuoden jälkeen jälleen ehjä ja sarjat saatiin pelattua onnistuneesti loppuun asti. Kauden aikana nähtiin jälleen monenlaisia onnistumisia, niin harjoituksissa kuin otteluissa. Loppukaudella saatii katsomoihin vihdoinkin myös kauan kaivattua yleisöä.

Pidimme huhtikuussa koko seuran yhteisen palkitsemistilaisuuden, jossa palkittiin kauden aikana onnistuneita pelaajia. Kahden vuoden koronatauon jälkeen palkittiin myös seuran pelaajien Sisu-pelaaja kiertopalkinto. Tänä vuonna palkinnon sai Aada Ketola. Aada on sitkeä pelaaja ja harjoittelija, joka tekee töitä kentällä koko joukkueen eteen ja kentän ulkopuolella harjoittelee ahkerasti


Jokaisesta joukkueesta palkittiin yksi pelaaja Jääkiekkoliiton Kunnioita Peliä-diplomilla. "Kunnioita Peliä -diplomi myönnetään pelaajalle, joka käytöksellään osoittaa kunnioitusta pelaajia, valmentajia, tuomareita sekä muita lajin parissa toimivia kohtaan. Pelaaja auttaa ja kannustaa pelikavereitaan jäällä ja sen ulkopuolella. Peleissä ja harjoituksissa hän kuuntelee valmentajan ohjeita ja yrittää aina parhaansa. Pelaaja osoittaa käytöksellään urheiluhenkeä ja pelaa reilusti vastustajaa vahingoittamatta, turhia jäähyjä välttäen."

2021-2022 palkitut pelaajat joukkueittain

Kiekkokoulun ja U8 joukkueen kaikki pelaajat palkittiin mitalein. Lisäksi Kunnioita Peliä-diplomilla palkittiin:

Kiekkokoulun pelaaja Max Helmle ja U8 joukkueesta Manu Salokangas.


U10:

Taistelija : Veeti Siitonen

Ilopilleri: Arvi Tuomola

Kehittynein: Santeri Mäntyvaara

Kunnioita peliä diplomi: Eino Kokkonen

U12:

Arvokkain pelaaja: Netta Siitonen

Tsemppari: Nikolas Hiljanen

Esimerkillinen: Samuli Keto

Harjoittelija: Nestori Hiljanen

Yllämainitut on valittu pelaajien äänestysten perusteella, eli pelaajat saivat itse valita palkittavat.

U12 muut palkitut:

Taistelija: Emma Rissanen

Kunnioita peliä- diplomi: Ilari Kulme

Valmennuksen nosto: Kosti Nieminen


U14:

MVP: Marius Alitalo

Paras hyökkääjä: Samu Mäntyvaara

Paras puolustaja: Niklas Klemetti

Pistemies: Miko Ouramaa

Kauden kehittyjä: Jyri Paavola

Kauden tulokas: Leevi Tuomimäki

Kunnioita peliä-diplomi: Rasmus Grönberg


U17:

Pistepörssi: Wili Saarinen

Vuoden puolustaja: Matias Henttinen

Työntekijä: Juho Perttu

Kunnioita peliä- diplomi Toni Torkkeli


28.5.2022 pidetyssä tilaisuudessa palkittiin seuraavat seuran toimihenkilöt:

Vuoden toimihenkilö -kiertopalkinto: Elisa Mäenpää

Pitkäjänteisestä ja ansioituneesta toiminnasta Kuparikiekossa: Kimmo Lindholm sekä Jarkko Niemenmaa.


Kuparikiekko onnittelee vielä kerran palkittuja pelaajia. Kiitos myös kaikille pelaajille, toimihenkilöille sekä vanhemmille yhteistyöstä!

Nyt katse kohti kautta 2022-2023.

Mukavaa kesää, toivottaa Kuparikiekko Jr Ry